Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Radziszowie

Gminne warsztaty przyrodniczo-matematyczne z ekologią w tle

Utworzono dnia 25.06.2019

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radziszowie odbyły się Gminne Warsztaty Przyrodniczo – Matematyczne z Ekologią w Tle. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Warsztaty były adresowane do uczniów klas IV oraz VII i VIII szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Skawina.

Uczniowie klas IV wzięli udział w drużynowych zawodach matematycznych z ekologią w tle. Trzyosobowe zespoły z 13 szkół rozwiązywały zadania sprawdzające umiejętność rozumowania i logicznego myślenia. Tematyka zadań była powiązana z problemem odpadów i segregacji śmieci. Zadania konkursowe miały formę łamigłówek, szyfrów, układanek, trimino. 

W tym samym czasie uczniowie klas VII i VIII brali udział w warsztatach przyrodniczo - matematycznych.

W pracowni chemicznej samodzielnie wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem odczynników i szkła laboratoryjnego z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczestnicy m. in. wytrącali osady wodorotlenków i soli jak również wykrywali obecność glukozy metodą lustra srebrnego.

W czasie warsztatu biologiczno – geograficznego uczniowie przygotowywali preparaty i wykonywali obserwacje mikroskopowe z wewnętrznej skórki łuski cebuli, następnie wykonywali rysunki przyrodnicze. Za pomocą tellurium uczestnicy opisywali ruchy ziemi, zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca oraz wykonali przestrzenne profile glebowe z dostępnych materiałów.

Na warsztacie z fizyki i matematyki uczniowie mieli okazję drukować na drukarce 3D, jak również wykonywać doświadczenia z zakresu optyki – rozszczepienie światła na pryzmacie, przejście światła przez granice dwóch ośrodków. Ponadto obserwowali skutki działania soczewki w pustej butelce pozostawionej w np. w lesie oraz wykonywali doświadczenia z zakresu magnetyzmu.

Po krótkim odpoczynku i spożyciu drugiego śniadania wśród uczniów klas starszych przeprowadzono konkurs związany z problematyką odpadów. Uczniowie młodsi przyglądali się i kibicowali, a przy tej okazji mogli w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat odpadów. Tematem przewodnim zmagań między trzyosobowymi zespołami reprezentującymi 12 szkół podstawowych z terenu naszej gminy była edukacja ekologiczna dotycząca gospodarowania odpadami począwszy od miejsca powstania, poprzez zadania gminy w tym zakresie, do sposobów ich recyklingu.

Wszystkie zadania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy, w swym założeniu doskonaliły 8 kompetencji kluczowych. Uczniowie rozwiązywali quiz z wykorzystaniem TIK, a następnie musieli wykazać się: umiejętnością segregacji odpadów, znajomością pojęć, znajomością czasu rozkładu odpadów, umiejętnością analizy danych i wnioskowania. Zwieńczeniem zmagań było stworzenie i wygłoszenie apelu do mieszkańców związanego z szeroko pojętym problemem odpadów.

Wszyscy uczestnicy warsztatów, w tym laureaci otrzymali wartościowe pozycje książkowe oraz materiały promocyjne. Było to możliwe dzięki środkom finansowym z Wydziału Ochrony Środowiska oraz upominkom z Wydziału Promocji, Sportu i Współpracy UMiG w Skawinie. Bardzo dziękujemy za to Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina Norbertowi Rzepisko i Pani Kierownik Barbarze Ptak. Udało się również dla uczestników przygotować praktyczną broszurę o odpadach, która została wydrukowana przez Centrum Reklamy i Poligrafii IWION w Skawinie, za co także bardzo dziękujemy.

 

Wyłoniono laureatów obu konkurencji.

W konkursie matematycznym z ekologią w tle (kl. IV):

I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie,

II miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie,

III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Walerego Goetla w Zelczynie.

 

W konkursie dotyczącym odpadów (kl. VII i VIII):

I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Brzechwy w Borku Szlacheckim,

II miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Skawinie,

III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie. Laureatom gratulujemy wiedzy i umiejętności. Nauczycielom – opiekunom jesteśmy wdzięczni za obecność wraz z uczniami i wsparcie.

Poczęstunek mogliśmy zorganizować dzięki firmom: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Hurtownia Artykułów Spożywczych „Ola”, Firma Handlowa Mars, Piekarnia Państwa Dąbrowskich z Radziszowa. Serdecznie Państwu dziękujemy.

 

W projekt ze strony naszej szkoły zaangażowała się Pani Dyrektor Teresa Sławik oraz nauczyciele: Katarzyna Liskiewicz, Ewa Masłowska, Agnieszka Ostrogórska, Urszula Pac, Marta Pałka, Justyna Terkalska, Magdalena Zapała.

Mamy nadzieję, że formuła połączenia edukacji z dreszczykiem emocji w trakcie rywalizacji oraz możliwością rozwijania swoich kompetencji kluczowych się sprawdziła. Tematyka warsztatów z kolei z pewnością przyczyniła się do podniesienia wiedzy ekologicznej, przyrodniczej i matematycznej wśród dzieci i młodzieży.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia, jeszcze raz w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy.

Gminne warsztaty matematyczno-przyrodnicze z ekologią w tle

Utworzono dnia 25.06.2019, 13:30

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny