Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Radziszowie

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Utworzono dnia 30.09.2023

W 2023 r. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu był obchodzony był w dniach 18 września do 22 września. Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności skupiała się na bardzo aktualnym temacie – oszczędzaniu energii. W dobie zmian klimatycznych rozsądne gospodarowanie energią staje się ważną kwestią. Hasło podkreśla jakie znaczenie ma zmniejszenie zużycia energii w naszych codziennych podróżach. Oznacza to m.in. promowanie środków transportu niskoemisyjnego, takich jak rowery, hulajnogi elektryczne, komunikacja publiczna czy carpooling. Takie zachowania przyczyniają się m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. 

 

 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Radziszowie włączyła się w akcję we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Skawina. W szkole prowadzono wiele działań mających na celu promowanie środków transportu niskoemisyjnego. 

 

W każdej z klas oraz grupie oddziału przedszkolnego zostały przeprowadzone pogadanki z uczniami na temat ekologicznych form mobilności oraz jakie znaczenia ma zmniejszenie zużycia energii w naszych codziennych podróżach.  

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas pierwszych wykorzystując multimedia w edukacji przygotowały i zaśpiewały piosenkę pt. "Rowerek". 

  • Uczniowie klas drugich i trzecich oglądały bajkę edukacyjną „Latający rower” oraz przygotowały ilustracje „Rower przyszłości”. 

  •  Klasy czwarte brały udział w warsztatach prowadzonych przez Pana Morawę ze Straży Miejskiej dotyczących zachowań i bezpieczeństwa na drodze oraz promowania środków transportu takich jak rowery, hulajnogi 

  • Dla uczniów klas piątych zorganizowano turniej sportowy - tor przeszkód, w którym dzieci posługując się ekologicznymi, mobilnymi środkami transportu rywalizowały sportowo w duchu fair play.  

  • Świetną zabawą połączoną z nauką okazała się wizyta klas szóstych w Muzeum Inżynierii i Motoryzacji w Krakowie. Uczniowie odbyli podróż po historii miejskiej inżynierii i techniki rozpoczynając od starożytności i wynalazków znanych od czasów Imperium Rzymskiego do czasów współczesnych.  

  • Wycieczka rowerowa została zorganizowana dla uczniów klas siódmych naszej szkoły. Każdy z uczestników dbał o bezpieczeństwo własne i kolegów. Podczas wycieczek dzieci doskonaliły sprawność kondycyjną i koordynacyjną oraz zrozumiały powody i sens starań o własne ciało, sprawność i zdrowie. 

  • Klasy ósme przygotowały mapę wycieczki rowerowej po Polsce uwzględniając ciekawe atrakcje. 

 

Wszystkie podjęte przez nauczycieli i uczniów działania miały priorytetowy cel - ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. 

 

Koordynator Akcji ETZT 

Marta Żurek 

ETZT 2023

Utworzono dnia 30.09.2023, 19:39

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny