Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Radziszowie

Projekt interdyscyplinarny "Henryk Jaskuła"

Utworzono dnia 24.09.2023

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Radziszowie już po raz kolejny w nietypowy sposób rozpoczęli nowy rok szkolny.  Wrócili do szkoły pełni powakacyjnych wrażeń, wspomnień, a w ich uszach jeszcze szumiały morskie fale. Chcąc przedłużyć te chwile, zaproponowano im wyruszenie w kolejną morską żeglugę z wielkim bohaterem kapitanem Henrykiem Jaskułą.Nasi uczniowie przystąpili do realizacji trzydniowego projektu interdyscyplinarnego. Swoją przygodę rozpoczęli  od zapoznania się z sylwetką Henryka Jaskuły. Dowiedzieli się, że żeglarz ten urodził się w Radziszowie i to właśnie on był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie” Dar Przemyśla”. Uczniowie przez trzy dni pracowali w zespołach międzyklasowych. W oparciu o podstawę programową, rozwiązywali ciekawe zadania i doskonalili swoje umiejętności ze wszystkich przedmiotów. Ćwiczyli wyszukiwanie  i selekcjonowanie  informacji, tworzyli cyfrowe materiały informacyjne, pracowali  na platformach Minecraft i Canva. Udało im się zredagować dziennik, pamiętnik i list z podróży, formy te zostały przetłumaczone na język angielski. Uczniowie stworzyli komiks, przygotowali zagadnienia do teleturniej, a fani opowiadań napisali opowiadanie pt.” Moja 344 dniowa samotna podróż”. Kolejne zadanie pozwoliło na poznanie trasy wyprawy i warunków środowiskowych na niej panujących. Oglądali  florę i faunę akwenów morskich, tworzyli gry planszowe, przeliczali mile morskie, szukali odpowiedzi na pytanie, co chlorek sodu ma wspólnego z podróżą kapitana  Jaskuły i w związku z tym przeprowadzili doświadczenie chemiczne, wytyczyli trasę tej samotnej żeglugi na podstawie współrzędnych geograficznych, zbudowali makietę statku” Dar Przemyśla” z wykorzystaniem gry Minecraftoraz materiału jakim jest glina. Bez dobrej zabawy nie obyło się także wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Mali odkrywcy budowali jachty, okręty, katamarany i żaglówki. Swoje zdolności manualne wykorzystywali także do nauki najważniejszych węzłów żeglarskich, a wszystko to odbywało się przy dźwiękach piosenek żeglarskich. 
Ten trzydniowy projekt został zwieńczony publicznym występem, podczas którego uczniowie mogli pochwalić się efektami swojej pracy. Projekt poszerzył wiedzę uczniów o nowe pojęcia, takie jak: bryza morska, przypływy i odpływy, sztorm, skala Beauforta, biologia morza. Uczniowie przećwiczyli wyszukiwanie informacji w słowniku języka polskiego, posługiwanie się mapą, nazywanie kontynentów i oceanów, pisanie opowiadania. Podczas pracy projektowej uczniowie cenili sobie możliwość  współpracy i nawiązywania nowych kontaktów w grupie. Czy życie wielkiego żeglarza Henryka Jaskuły może inspirować? Efekty pracy naszych uczniów dowodzą, że na pewno tak! 
I z takim pozytywnym nastawieniem uczniowie Szkoły Podstawowej w Radziszowie wkraczają na nowe niepoznane dotąd wody! Ahoj, przygodo!

 

https://radziszow-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/urszula_pac_radziszow_edu_pl/EVDZF_BiRUlKjT4SdKbShJQBpmTQrpJBmdU0sWURj3LH5Q?nav=eyJyZWZlcnJhbEluZm8iOnsicmVmZXJyYWxBcHAiOiJPbmVEcml2ZUZvckJ1c2luZXNzIiwicmVmZXJyYWxBcHBQbGF0Zm9ybSI6IldlYiIsInJlZmVycmFsTW9kZSI6InZpZXciLCJyZWZlcnJhbFZpZXciOiJNeUZpbGVzTGlua0RpcmVjdCJ9fQ&e=rxhjoI

 

"Henryk Jaskuła"

Utworzono dnia 24.09.2023, 16:54

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny