Warsztaty ekonomiczne

Utworzono dnia 10.05.2018

10 maja 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Radziszowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wśród nich znalazła się nasza absolwentka - Justyna Brańka, która wyjaśniła młodzieży, czym różni się bank od parabanku i firmy pożyczkowej. To właśnie od niej uczniowie dowiedzieli się, że nad bankiem czuwa komisja, która strzeże praw klienta i dba, by stopa oprocentowania kredytu/pożyczki nie była zbyt wysoka lub nie uległa zwiększeniu w trakcie zawartej umowy. Prowadząca  przestrzegała młodzież przed narastającą lawiną długów i wyjaśniała zasady działania parabanków oraz fim pożyczkowych. Dzięki niej uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady funkcjonowania banku, skąd  biorą się w nim pieniądze, czym różni się kredyt od pożyczki (w kredycie należy określić cel, na który pieniądze będą przeznaczone, a w pożyczce nie). Podczas tej niezwykłej lekcji ekonomii uczniowie zrozumieli, że bank nie jest instytucją charytatywną tylko firmą działającą zgodnie z prawem. Omówili plusy i minusy pożyczki/kredytu. Dziś już wiedzą, jak postępować, by podreperować budżet domowy. Studentki zawitały również do młodszych klas, w których uczyły rozporządzania budżetem domowym i pokazywały różne sposoby oszczędzania pieniędzy. Uczniom klas 4-5 w sposób interaktywny zostały przybliżone zagadnienia dotyczące bankowości i wyjaśnione różnice między kartą debetową a płatniczą. Dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacje zakładania konta, wyjaśniania sprawy zniknięcia pieniędzy z rachunku bankowego, scenki wypłacania gotówki z banku, zaciągania kredytu, zakładania konta bankowego. Doszło nawet do napadu na bank i konieczne było przeprowadzenie śledztwa, które rozpoczęło się od  przeglądu kamery i rozmowy  z ochroniarzem. W ramach podjętej przez dziewczyny inicjatywy uczniowie poznali historię pieniądza: od wymiany barterowej poprzez płatność solą, metalami nieszlachetnymi, szlachetnymi, poprzez kwity depozytowe, monety do banknotów elektronicznych. W ten sposób dzieci zostały wprowadzone w świat ekonomii.
​Galeria - kliknij tutaj

Warsztaty ekonomiczne

Utworzono dnia 10.05.2018, 10:26

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.